Čo je eSIM

eSIM, alebo embedded SIM je elektronický identifikačný modul, ktorý je integrovaný priamo v zariadení. Na rozdiel od tradičných SIM kariet, ktoré sa musia fyzicky vymieňať pri zmene operátora alebo krajiny, eSIM môže byť virtuálne preprogramovaná a upravená na diaľku, čo zjednodušuje proces pripojenia na sieť.

Výhody eSIMm sú rôzne. Napríklad eSIM odstraňuje potrebu prenosu fyzickej karty, čo zjednodušuje a zrýchľuje proces aktivácie a pripojenia na sieť. Používatelia môžu tiež ľahko zmeniť operátora, alebo zvoliť medzinárodnú roamingovú službu bez nutnosti fyzicky vymieňať SIM kartu, čo je veľmi výhodné pre ľudí, ktorí cestujú často a pre firmy, ktoré často menia SIM karty vo viacerých zariadeniach.

eSim tiež poskytuje viac bezpečnosti, pretože ju nie je možné fyzicky ukradnúť alebo stratiť. Okrem toho môže byť použitá pre rôzne typy zariadení, vrátane smartfónov, tabletov, hodiniek a iných internetovo pripojených zariadeniach.

Odhady do budúcnosti ukazujú, že eSIM bude stále populárnejšou technológiou. Vzhľadom na to, že je flexibilnou a zjednodušenou metódou pre pripojenie k sieti, bude využívaná v rôznych priemyselných odvetviach vrátane automobilového priemyslu, inteligentných miest a v priemysle zdravotníctva. Okrem toho bude eSIM využívaná aj v novej generácii sietí 5G a IoT zariadeniach. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude eSIM techlógia implementovaná v 3 miliardách zariadení.